ЯК ЗРОБИТИ ПРОВОДКУ В КВАРТИРІ СВОЇМИ РУКАМИ

Стара або неякісно укладена проводка може стати причиною багатьох лих. Ви можете не тільки втратити майно, але й суттєво пошкодити своє здоров’я та здоров’я близьких. Заміна електропроводки – це витратна і трудомістка справа, але, можливо, вона вкрай потрібна. Ви завжди можете звернутися за допомогою до спеціалістів компанії УкрПровід. Наші співробітники швидко та якісно проведуть ремонтні роботи, при цьому співвідношення ціни та якості приємно здивують.

Але якщо немає можливості скористатисяпослугами спеціалізованої бригади, ми все ж таки спробуємо допомогти зробити проводку в квартирі своїми руками.

Ми вже описували загальні моменти монтажу електропроводки своїми руками, а детальніше про те, як прокласти кабельну лінію прихованим або відкритим способом, Ви можете дізнатися у статті за посиланням.

ПРИЛАДИ ТА ІНСТРУМЕНТИ, ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ ПОТРІБНИМИ

Якщо Ви вирішили провести проводку в квартирі своїми руками, тоді, напевно, знадобиться інвентар.

Список необхідних інструментів:

 1. Молоток. Універсальний ручний інструмент, корисний при монтажних роботах. Молотки різняться між собою вагою бойків. Для електромонтажу буде достатньо максимум 600г. Але якщо планується використання електроустановлювальних скоб, тоді знадобиться молоток з бойком 150г. Дуже зручно, якщо на зворотному боці у нього буде гвоздодер.
 2. Набір ключів невеликих розмірів (6-24мм). Можна взяти універсальний ключ із набором насадок. Використовується для з’єднання проводів за допомогою стисків, болтів. Стане в нагоді при роботі з розподільною шафою.
 3. Монтажний ніж. Для проведення електромонтажних робіт вибирається ніж із ізольованою ручкою.
 4. Викрутки. Візьміть набір викруток або універсальну із змінними насадками. Для роботи у важкодоступних місцях застосовується викрутка з довгим жалом та додатковою ізоляцією.
 5. Рулетка. Для електромонтажу підійде на 7,5-10м. Якщо площа приміщення велика, можна взяти спеціальну на 50м із матерчатою стрічкою.
 6. Пасатижі. Вибирайте лише із ізольованими рукоятками.
 7. Перфоратор. Якщо Ви плануєте прокласти приховану електролінію, вручну це буде трудомістко і довго. У такому разі перфоратор стане Вашим порятунком. Він працює в трьох режимах: свердління, довбання, ударне свердління. У деяких моделях є реверс (перемикач напряму обертання). Тоді він використовується також як шуруповерт. Для виконання різноманітних робіт вибираються різні насадки: бури для свердління бетону, каменю; коронка по бетону; коронка по м’яким матеріалам тощо.
 8. Болгарка (кутошліфувальна машина). Також чудово підійде для штраблення стін. Слід запастися змінними дисками: вони різняться за діаметром, товщиною. Відрізняються між собою диски для роботи по металу, каменю. Увага! Робота з цим інструментом небезпечна! Будьте максимально обережні.
 9. Мультимер. Поєднує функції вольтметра, амперметра, омметра. Може бути аналоговим, цифровим.

Звичайно ж, це не повний перелік інвентарю, здатного полегшити укладання проводки в квартирі своїми руками, є також електричні викрутки, ударні дрелі та багато іншого. Ми перерахували лише найуніверсальніші інструменти. Що саме використати – вирішувати Вам.

Заземлення в багатоквартирному будинку

Отже, Ви вирішили зробити проводку у квартирі своїми руками. І хочете зробити все максимально правильно та безпечно. Для цього, звичайно, Ви зберетеся зробити три електролінії: фаза, нуль (N-провідник, нейтраль) і заземлення (PE-провідник, захисний провід). Але! Не варто поспішати. Для початку з’ясуйте, яка система заземлення передбачена в будівлі.

Для будинків, збудованих після 2000 року характерна система заземлення TN-S. Це означає, що N-провід та PE-провід розділені по всій довжині ланцюга. Заземлення сягає землі вже на трансформаторній підстанції. Це найсучасніша система. Якщо у Вашому будинку встановлена ​​така – можете спокійно проводити безпечну електропроводку.

Зі старими спорудами виникнуть суттєві складнощі. Більшість із них будувалися із системою TN-C, що означає з’єднання захисного провідника та нульового в один (називається провідник PEN). Після цього в деяких будівлях відбулася модернізація до TN-C-S. Це означає, що на окремих ділянках ланцюга відбувається об’єднання PE і N у PEN-провідник. Така модернізація робить Ваш побут безпечнішим, але до рівня TN-S все ж таки не дотягує. Щоб визначити, чи проведено в будинку оновлення системи заземлення, необхідно подивитися на проводи у поверховому електрощитку. Якщо вхідних проводів 4, а квартирних 2 – у Вас TN-C, якщо відповідно 5 та 3 – Ви володар TN-C-S. В останньому випадку допускається прокладання заземлюючого проводу у квартирі.

Якщо Ви не плануєте повністю робити заміну проводки в квартирі, але хочете отримати заземлення, просто проведіть окрему кабельну лінію у якості заземлення. Це можна зробити відкритим способом, наприклад у кабель-каналі.

Як бачите, найбільша проблема у мешканців будинків з системою заземлення TN-C. Але, незважаючи на це, більшість цих людей активно використовують електроприлади, що передбачають наявність PE-проводу. Що порадимо у такому разі?

Варіант 1. Найбезпечніший, на наш погляд: використання захисних автоматів, ПЗВ, запобіжників. Про них ми докладніше розповімо далі.

Варіант 2. Зробити все ж таки трижильну проводку, але провід заземлення не підключати в жодній електроточці. Кінець PE-провідника має бути ізольований і не підключений ні до чого. Для чого це потрібно? Коли проводка Вашого будинку буде модернізована, Ви зможете підключити заземлення до щитка і електроприладів. При цьому додаткових витрат та ремонтних робіт проводити не треба.

А тепер поговоримо про те, що багато хто робить, але робити це не рекомендується. А у деяких випадках навіть забороняється. Ми наполягаємо на тому, щоб під час проведення проводки в квартирі своїми руками, Ви відмовилися від таких методів. Навіть якщо почуєте дружні поради із серії «у мене так, і нічого».

 1. Розщеплення нуля. Підключення захисного проводу до загального PEN. Можливі небезпеки: нейтраль може перегоріти. Якщо встановлені захисні пристрої, вони відразу відключать мережу. Якщо таких немає – корпуси електроприладів, заземлених у такий спосіб, виявляться під напругою 220В, що призведе до небезпечної для здоров’я ситуації. Пошук пошкодження N-провідника при цьому буде складнішим, ніж у випадку з фазним.
 2. З’єднання нейтралі та захисного проводу безпосередньо в розетці. Крім вищеописаної ситуації може статися ще одна неприємність. Під час ремонту можна переплутати нульовий та фазний провідники. Для електроприладу не важливо, яким проводом йде струм, тому принципового значення це не має. Але якщо заземлення з’єднається не з нулем, а з фазою – ось тоді різниця стане відчутною. Всі корпуси електроприладів, що включені в таку розетку, будуть під напругою 220В.
 3. Найнебезпечніший спосіб – використання для заземлення труб опалення та водопостачання. Якщо контакт із землею розірваний, а таке буває, коли Ваші сусіди замінюють труби на пластикові, замість безпечного заземлення, утворюється конденсатор електроенергії, здатний також підживлюватись блукаючими електрострумами, про які ніхто навіть не підозрює. Найбездумніший варіант – підключити PE на трубу газопостачання. За статистикою, близько 90% вибухів побутового газу трапляється через неякісно проведену проводку. Таке підключення може коштувати не лише здоров’я, а й життя великої кількості людей.

Ще раз повторимо, що, якщо Ви хочете зробити проводку в квартирі своїми руками правильно – не варто користуватися перерахованими трьома способами. Краще скористайтеся корисними приладами електрозахисту, про які ми поговоримо нижче.

АВТОМАТИЧНІ ВИМИКАЧІ

Ніхто з користувачів електромережі не застрахований від такої ситуації як коротке замикання. При такому явищі сила струму може підскочити вдесятеро, що призведе до різкого збільшення кількості тепла в електропроводі. А це вже призводить до небезпеки виникнення пожежі. Захистити себе та своє майно можна встановивши ВА – термомагнітний автоматичний вимикач. Якщо показники електроструму перевищать граничні значення, ВА зупинить подачу такого струму в автоматичному режимі. Сучасні моделі автоматів убережуть Вас і від струмів малої напруги. Встановлюються на вході електролінії у квартиру, найчастіше в електрощитах. Розрізняються між собою такими параметрами:

 • час відключення живлення (найшвидші – 0,005с)
 • принцип виявлення неполадки (тепловий та електромагнітний)
 • розмір порогового значення параметрів струму для відключення (% від номінальних)
 • кількість полюсів
 • сила струму, на яку розраховані

Підключення автоматичних вимикачів є простою роботою, тому Ви з легкістю самостійно зможете їх підключити при проведенні проводки в квартирі своїми руками.

ПЗВ

Наступна небезпека, яка може Вас зустріти під час використання електрики в побуті – удар струмом при зіткненні з проводом без ізоляції, а також із корпусом не заземленого електроприладу. Електрики називають таке явище диференціальним струмом або струмом витоку. Для захисту людей та тварин у квартирі встановлюють диференціальний вимикач, який також називають пристроєм захисного відключення (ПЗВ). Такий прилад, виявляючи витік електрики, розриває мережу майже миттєво – протягом 10-30мс. ПЗВ бувають різних типів залежно від кількості реєстрованого струму витоку. Для квартири оптимальним варіантом буде ПЗВ на 30мА. Напруга електроструму також важлива: є апарати на 220В, 380В. Номінальна напруга, на якій працюватиме вимикач, вибирається з ряду: 6А, 10А, 13А, 16А, 20А, 25А, 32А, 40А, 63А, 80А, 100А, 125А. Встановлюється в електрощитку, у разі небезпеки знеструмлює відразу всю квартиру. Можна встановити кілька ПЗВ – на різні електроланцюги (наприклад, окремо на освітлення, окремо на розетки). Якщо Ви зважилися на встановлення диференціального вимикача, тоді обов’язково потрібні будуть у квартирі окремі N та PE.

І ще одна порада: перед встановленням ПЗВ слід оновити Вашу проводку. Стара електромережа із прихованими витоками може спричинити хибне спрацьовування механізму. Тому, якщо наважилися зробити нову проводку у квартирі своїми руками, можете скористатися моментом та встановити ПЗВ. Якщо Ви змінюєте лише окрему лінію, ставити диференціальний вимикач на все приміщення не варто.

ДИФЕРЕНЦІЙНІ АВТОМАТИ (АД)

Це чудові пристрої для Вашої електробезпеки. Вони поєднують у собі функції ПЗВ та ВА: захищають від диференціального струму, а також електромережу від перевантажень. Як і попередні охоронні механізми, вибір того чи іншого АТ буде залежати від електропараметрів Вашої мережі та рівня захисту.

ЗАПОБІЖНИКИ

З такою системою електрозахисту зіткувалась більшість людей: запобіжники допомагають уникнути шкоди від короткого замикання та надвисоких струмів, перебувають у розподільних щитах.

Пробки – одноразові запобіжники, які працюють на принципі реєстрації надлишку тепла.

До запобіжників багаторазового використання можна віднести ВА, про які йшлося вище, та автоматичні запобіжники.

ЕЛЕКТРОЛІЧИЛЬНИК

Кожен з нас розуміє, що таке електролічильник і для чого він потрібний. У багатоквартирних будинках лічильники розташовуються або в поверхових електрощитах, або в квартирі на вході електрокабеля до споживача.

Якщо під час проведення заміни проводки в квартирі своїми руками у Вас виникли сумніви щодо правильності роботи Вашого лічильника, Вам варто викликати представників енергомереж. Вони випишуть розпорядження на перевірку приладу, хоча, можливо, Вам буде простіше купити новий.

Купуючи прилад обліку, Вам слід знати кілька параметрів для того, щоб зробити правильний вибір. По-перше, Вам потрібно визначитися, який лічильник Ви хочете: індукційний чи електронний. По-друге, на яку мережу він розрахований: однофазну або трифазну. Визначтеся зі способом кріплення: лічильники можуть кріпитися на трьох гвинтах або на DIN-рейці. Обов’язково перевірте цілісність пломб електроприладу.

Встановлювати лічильник самостійно не можна. Необхідно викликати спеціаліста, який має дозвіл на проведення таких робіт.

ЕЛЕКТРОЩИТ У КВАРТИРІ

Ввідний розподільний електрощит у квартирі необхідний для того, щоб:

 • розподіляти електроенергію між різними групами споживачів (різні електролінії для окремих кімнат, груп розеток, вимикачів тощо)
 • слугувати місцем розташування різних захисних пристроїв електромережі
 • у деяких випадках електролічильник також встановлюється у розподільний щиток

Електрощити бувають внутрішніми та накладними. Виготовляються із пластику або металу. Для правильного вибору електрощита Вам необхідно визначитись із його розмірами, а саме – на скільки модулів він придатний. Модуль – це розмір однополюсного автоматичного вимикача (приблизно 18мм). Наприклад, двополюсний ВА займе вже два модулі. Однофазне ПЗВ – три. І т.д. Якщо Ви порахували, скільки модулів Вам потрібно – купіть про всяк випадок електрощит трохи більшого розміру, із запасом. Порожні модулі можна буде прикрити згодом спеціальними заглушками.

Якщо Ви вирішили зробити проводку в квартирі своїми руками, Ви, напевно, зіткнетеся з необхідністю самостійно встановити електрощит. При монтажі електрощита в першу чергу необхідно встановити його в потрібному місці розташування. Пам’ятайте, що доступ до нього має бути легким та безпечним. Після цього щит потрібно укомплектувати необхідними електроприладами: ВА, АТ, ПЗВ – залежно від Вашого вибору. Проста схема послідовності установки приладів для квартири може бути такою. На вході у Вас диференціальний автомат. Він охороняє всю квартиру і дозволяє знеструмити все приміщення відразу. Далі ставимо електролічильник. Після цього йде загальний для квартири ПЗВ, від якого розходяться окремі електролінії з індивідуальними автоматичними вимикачами. Кріплення приладів відбувається за допомогою DIN-рейки.

І, насамкінець, ще кілька простих порад. Якщо Ви вирішили оновити Вашу мережу прихованого типу, Вам варто це зробити в період ремонту, оскільки Вам у будь-якому випадку необхідно буде штрабувати стіни. Для електропроводки відкритого типу така умова не є обов’язковою. Провід у кабель-каналі досить легко замінюється, це не так трудомістко та пильно. І не забудьте попередити сусідів про виконання гучних ремонтних робіт.

Дуже сподіваємось, що наша стаття трохи допомогла Вам зрозуміти, як зробити проводку у квартирі своїми руками. Якщо Ви все-таки сумніваєтеся у своїх силах, зверніться до фахівців. Замовити проведення електромонтажних робіт нашою компанією можна, скориставшись багатоканальними телефонами, або електронною поштою, зазначеними у відповідному розділі сайту. Також у нас Ви можете купити необхідні супутні електротовари. Пропонуємо Вам широкий вибір автоматичних вимикачів, ПЗВ, диференціальних автоматів найвищої європейської якості таких виробників як GE, ABB, Schneider Electric, Eaton (Moeller), та більш дешеві, але гідні варіанти від ІЕК, АСКО. Телефонуйте нам, і ми обов’язково допоможемо підібрати те, що потрібно саме Вам.