СТУПІНЬ ЗАХИСТУ ІР І ЩО ЦЕ ТАКЕ?

У цій статті ми поговоримо про рівень захисту електроприладів від вологи, пилу та проникнення різних твердих предметів. Саме це поняття ховається в таємничому маркуванні IP, після якого обов’язково слідує цифровий код.

Спочатку визначимося, чому ступінь захисту називається IP і що таке? Абревіатура походить від англійського словосполучення Ingress Protection Rating. Дана класифікаційна система є загальновизнаною, відповідає стандартам якості ГОСТ 14254, DIN 40050, IEC 60529. Фактично показник вказує на те, наскільки успішно справляється оболонка зі своїми захисними обов’язками: перша цифра після IP означає протидію проникненню пилу та твердих об’єктів, а друга – рідин та вологи.

При покупці електроприладів багато хто не звертає уваги на цей показник, хоча він може бути важливим. У простих електротоварів один IP, а ось складна електротехніка може складатися з різних деталей, що мають різні показники IP. Для таких складових електроприладів береться до уваги мінімальний ступінь захисту.

Перше число в позначенні може змінюватися в діапазоні від 0 до 6. При цьому 0 – це повна незахищеність, а 6 – максимальна захищеність (пиленепроникність).

Захисний рівень за твердотілими елементами вимірюється в залежності від мінімального розміру таких елементів:

– 1 – захищає від предметів, що мають діаметр не менше 50мм.
– 2 – не менше 12,5мм
– 3 – до 2,5мм
– 4 – до 1мм
– 5 – пилозахищені

Для прикладу: звичайна побутова розетка має IP з першим числом 2, що означає безпеку для пальців, але болт туди може потрапити з легкістю.

Другий компонент ступеня захисту – вологозахищеність, що змінюється від 0 до 9. Відповідно 0 – повністю відсутня, а 9 – максимальна на сьогоднішній день:

1 – охороняє електрику від вертикально капаючої рідини
2 – збереже Вашу техніку від крапель, що відхиляються від вертикалі не більше ніж на 15⁰
3 – те саме, що й попереднє, але для 60⁰
4 – будь-яка краплинна дія не вплине на електрику
5 – електротехніка не постраждає від струменів води
6 – оберігає від морських хвиль
7 – Ви можете повністю безпечно занурювати техніку на глибину до 1м.
8 – Ви маєте справу з водозанурювальним пристроєм
9 – Ваш пристрій витримає струменеву дію високої температури

У деяких випадках в маркуванні крім цифр є буква латинського алфавіту. Вона показує, наскільки небезпечним є пристрій для людини, як легко можна доторкнутися до небезпечних деталей приладу:

A – небезпечним може бути дотик тильною стороною руки

B – до травми може призвести дотик пальцем

C – травмонебезпечною може бути робота з інструментом

D – дотягнутися до небезпечної частини приладу можна дротом

Не забувайте уточнювати необхідний ступінь захисту IP при замовленні в УкрПроводі. Наші менеджери підберуть те, що необхідно саме Вам, Ви отримаєте електрообладнання, яке прослужить довгі роки та буде безпечним в експлуатації. Швидке замовлення Ви можете залишити безпосередньо у нас на сайті, також Ви можете надіслати запит на електронну пошту або скористатися вказаними телефонами.