МАРКУВАННЯ КАБЕЛІВ ТА ПРОВОДІВ

Видів кабельно-провідникових виробів є безліч. Розрізняються вони між собою структурою, складом, сферою використання. Застосування проводу не тієї марки або неправильного перетину може закінчитися сумно.

Гарний фахівець, навіть уперше зіштовхуючись з певним видом провідника, побачивши його абревіатуру в більшості випадків зрозуміє його основні характеристики. У той же час, для простого обивателя маркування проводів і кабелів є чимось на зразок іноземної мови. Літери він ці знає, прочитати може, а ось зрозуміти загальний сенс не виходить.

То що за цими літерами побачить фахівець такого, що недоступне іншим? Щоб зрозуміти це, потрібно краще дізнатися про провідникову продукцію. Відразу обмовимося, що в одній статті неможливо розповісти про всі принципи маркування кабелів та проводів, а тому зупинимося лише на найбільш популярних у нашому регіоні.

Маркування кабелів: силові та контрольні

Будь-який кабель має три основні складові: струмопровідна жила, фазна ізоляція, оболонка. Крім цих елементів до його складу можуть входити поясна ізоляція, екран, броня, сердечник та інші елементи, зумовлені особливостями його застосування. Розглянемо ці складові докладніше.

Струмопровідна жила – це елемент, який проводить електрику. Виготовляється із металевих дротів. Як електропровідний метал найчастіше використовуються мідь і алюміній. Деякі поширені кабельні марки можуть проводитися як у мідному, так і в алюмінієвому варіантах, але назвати їх аналогами не буде правильно. Адже алюміній дешевше і легше, але він має меншу, ніж мідь, провідність, швидко окислюється на повітрі, не має гнучкості.

При маркуванні кабелю з алюмінієвим електропровідним матеріалом назву провідника починають з літери А. Мідні електропроводи не мають окремого літерного показника.

Якщо жила складається з одного дроту, то він називається монолітним, або однодротяним. В іншому випадку вона носить назву багатодротяної і виглядає як скручений пучок дроту. Чим тонші ці дроти, тим гнучкішим буде виріб.

Є кабелі, які можуть бути лише багатодротяними – вони використовуються для підключення рухомого електрообладнання. Для негнучких виробів можливе виробництво як багатодротяних, так і однодротяних жил. Щоб відрізнити ці два варіанти виробу, заводи-виробники при використанні монолітних жил до маркування кабелю додають позначку (ож). Вона міститься в кінці абревіатури, може бути вказана в дужках.

Перед тим, як перейти до ізоляції жили, варто відзначити деякі особливості складання абревіатур електропровідників залежно від їхнього призначення.

Як було сказано вище, окремим класом є гнучкі провідники: вони завжди багатодротяні, мідні, виготовляються спеціально для рухомих електроліній. Назва гнучких кабелів починається із КГ.

Також варто згадати і про таку групу електропроводів, як контрольні: вони завжди багатожильні (не плутати з багатодротяними!), використовуються для передачі електроенергії та контролю за роботою важкодоступної електроапаратури.

Маркування контрольних кабелів стаціонарного підключення містить у собі букву К: у мідних кабелів вона стоїть на початку абревіатури, у алюмінієвих – вона друга, відразу після літери А, що позначає алюміній. Окреме маркування силових кабелів нерухомого підключення відсутнє, вони розуміються «за замовчуванням» — якщо немає інших міток, це силовий провідник.

Фазна ізоляція – це матеріал, що не проводить електрику (діелектрик), що покриває кожну жилу. Як діелектрик може застосовуватися гума, полівінілхлоридний пластикат, просочений спеціальним розчином папір і багато іншого. Звичайно ж, відомості про фазну ізоляцію також включають до назв продукції. При цьому є деякі відмінності в позначці цього елемента для контрольних, силових та нестаціонарних кабельних марок.

При маркуванні силових кабелів негнучкого підключення літера, що позначає фазну ізоляцію, розташовується відразу після ідентифікатора струмопровідного металу: на другому місці для алюмінієвих, а через відсутність окремої мітки мідних виробів, у них вона буде на першому місці.

Для гнучких марок провідникових виробів позначення ізоляції йде одразу після КГ. Якщо такий маркер відсутній, то ізоляція гнучкого провідника виконана з гуми.

Також для позначення гумового ізолювання може використовуватися буква Р. Маркування контрольних кабелів включає позначення ізоляції відразу після К. Позначаються різні типи ізоляційного матеріалу наступним чином:

 • В – полівінілхлоридний пластикат
 • П – поліетилен
 • Пв – вулканізований поліетилен
 • Пс – самозагасаючий поліетилен
 • Н – маслостійка гума, що не підтримує горіння

Ізоляція з просоченого кабельного паперу не позначається окремо.

Оболонка. Покриває зверху сердечник, що складається з одного або кількох дротів. Буває металева, гумова, пластмасова і таке інше. Позначення оболонки в маркуванні кабелів відбувається після позначки ізолювання. Різні типи оболонки:

 • А – алюміній
 • С – свинець
 • В – полівінілхлоридний пластикат

Гума не має окремого маркування.

Екранування. Деякі провідники додатково можуть екрануватися напівпровідними матеріалами: гумою, пластикатами, папером або металевими стрічками. Це вимога безпеки: екран допомагає захистити оточуючих від дії електрики. Іноді маркування кабелю не вказує на його наявність, проте в інших випадках воно може позначатися буквою Е після ізоляції.

Поясна ізоляція покриває загальне скручування жил. Може бути відсутнім. У літерному позначенні проставляється перед маркером оболонки, має ті ж значення літер, що й у фазного ізолювання.

Бронювання та додаткова зовнішня захисна оболонка. Для кращого захисту від механічних та розчавлюючих впливів використовується бронювання кабелю, а також додаткова захисна оболонка із полімерних шлангових композитів. У гнучких кабельних марок бронювання немає – воно суттєво зменшує гнучкість і ускладнює рухливу експлуатацію електрокабелю. Тому жодного додаткового позначення відсутності такого захисту гнучкі вироби не мають. А ось у виробів стаціонарного підключення відсутній захисний покрив позначається буквою Г. Деякі типові варіанти покриття:

 • Б — дві сталеві стрічки, накладені без зазорів, захисна подушка
 • Бб – стрічкове бронювання, без подушки
 • Бл – бронювання стрічками зі сталі, з подушкою, що містить лавсан
 • Шв – шланг із полівінілхлоридного пластикату
 • Шп – шланг із полівінілхлоридного пластикату
 • Шпс – самозагасаючий поліетилен
 • БбШв – стрічкове бронювання, зверху покрите вініловим шлангом

Позначення додаткових захисних елементів маркування кабелю знаходиться в кінці основної абревіатури.

Ось кілька прикладів:

 • АСБл (ож): силовий, алюмінієвий, з однодротовою житловою, у паперовій ізоляції, свинцевій оболонці, броньований стрічками, містить лавсан
 • КГВВ: гнучкий, у ПВХ-оболонці, ізольований ПВХ-пластикатом
 • КВВГ: мідний, контрольний, в оболонці та ізоляції з ПВХ-пластикату
 • ПвБбШв: силовий, мідний, ізольований вулканізованим поліетиленом, броньований сталевими стрічками, у ПВХ-шлангу
 • КГЕ: гнучкий, мідний, екранований в гумовій оболонці та гумовій ізоляції
 • АВЕВБбШв: силовий, алюмінієвий, екранований з фазною та поясною ізоляціями з полівінілхлориду, бронюванням типу БбШв.

Якщо кабель виробляється зі здатністю не підтримувати горіння, поруч із його абревіатурою проставляється нг.

Якщо при цьому він також має властивість низького газо- та димовиділення, поряд з абревіатурою проставляється нг-нд, нгд, нг ls. Кабелі, у яких жили не скручені між собою, мають у назві П. Для електропровідників із заповненням для фіксації струмопровідних жил використовується буквена мітка з.

Звичайно, потрібно розуміти, що маркування кабелів не обмежується описаними правилами і прикладами, це лише принципи маркування продукції, які найчастіше зустрічаються. Є безліч винятків і зовсім інших принципів складання абревіатур для маркування виробів (особливо якщо брати електропроводи, вироблені не на пострадянському просторі).

Маркування кабелів та проводів для передачі інформації

До цього типу відносяться телефонні, а також провідники, що передають цифровий аналоговий сигнал.

Насамперед згадаємо про коаксіальний кабель, що передає інтернет-сигнал. При його маркуванні застосовуються іноземні абревіатури, що складаються із двох основних частин:

перша позначає тип провідника (U – без додаткового захисту від перешкод, F – защищен методом фольгирования, S – экранируется медной оплеткой).

А друга власне назва “вита пара” (TP).

Назва телефонного кабелю містить у собі букву Т, в іншому схожа на маркування силових та контрольних провідників. Наприклад:

 • ТППеп – телефонний, екранований, з подвійним ізолюванням (фазним та поясним) та оболонкою з поліетилену
 • ТППепЗ – еквівалент ТППеП із заповненням
 • ТППепБбШп – броньований варіант ТППеП

Маркування проводів для повітряного прокладання

Іноді маркування проводів будується за принципом, що й у кабелів. Але так відбувається досить рідко. Набагато частіше можна зіткнутися з іншими принципами, наприклад, як у випадку з проводами повітряних мереж.

Якщо скористатися правилами розшифровки назв кабелів, то АС можна розуміти як алюмінієвий у покритті зі свинцю. Але це буде хибно. Він справді з алюмінію, але не у свинцевій оболонці. В даному випадку С означає сталевий сердечник.

Досить легко зрозуміти, що провід А – це скручування алюмінієвих дротів, без покриття. Але як бути з СІП-5нг, СІП-4, СІП-5?

СІП – це коротке позначення назви «Самонесучий ізольований провід». Тут потрібно просто запам’ятати, що він в ізоляції із поліетилену, алюмінієвий. Цифри поруч із ним означають тип поліетилену:

 • 4- термопластичний світлостабілізований
 • 5 – світлостабілізований зшитий
 • 5нг – світлостабілізований зшитий, що не підтримує горіння

До цього розділу відноситься провід з іноземною абревіатурою AsXSn:

 • А-алюмінієвий
 • s – самонесучий провід
 • XS – ізоляція зі зшитого світлостабілізованого поліетилену
 • n – горіння не поширює

Якщо уважно розібратися з тим, що ховається за назвою, можна зрозуміти, що AsXSn – це аналог СІП-5нг.

Маркування проводів: монтажні, установлювальні, з’єднувальні

Принципи складання назв провідників даного типу ближчі до принципів кабельної маркування, ніж у попередньої групи. Тут з’являється буква П, що означає “провід” або Ш, від слова “шнур”.

Наприклад, ШВВП – позначатиме мідний шнур з вініловими ізоляцією і оболонкою, плоский. ППВ – провід, плоский, мідний, ізольований пластикатом. АППВ – те саме, тільки алюмінієвий. АПВ – одножильний провід з алюмінію, покритий ПВХ-ізоляцією.

А ось мідних варіантів такого проводу два: ПВ1 та ПВ3. Цифри позначають клас гнучкості.

Монтажний провід містить у назві букву М. Наприклад, провід МГ – найпоширеніший неізольований мідний у нашому регіоні, гнучкий монтажний.

Маркування проводів та кабелів: перетин

Істотним для визначення необхідності використання Вами того чи іншого провідника є вибір його перетину. Чим більший перетин, тим більшу потужність електроструму Ви отримаєте.

Звертаємо Вашу увагу, що перетин часто називають «номінальним», оскільки його розрахунок відбувається виходячи з вимірювань струмових навантажень, що витримуються ним. Поряд з абревіатурою, проставляється саме такий перетин. Зазвичай він виглядає як множення двох чисел, у якому перше показує кількість жил, а друге – їх перетин.

Наприклад, 3х1.5 – у вас трижильне проведення, перетин жил 1,5 мм2 кожна. Якщо Ви бачите суму двох або більше множень – не лякайтеся, це показник того, що кабель має групи жил різного перетину: 3х50+1х16 – три жили по 50мм2 та одна 16мм2. Якщо в перетині немає множення, а стоїть одне число – це за промовчанням провідник з однієї жилою перетину, що у Вас зазначено: ПВ3 2,5 – це те ж, що і ПВ3 1х2,5.

Маркування жил: колірне, цифрове

Говорячи про ідентифікацію кабелю, не можна не згадати ще одну особливість: ізоляція жил у багатодротяних марках теж має своє особливе маркування. Це робиться для того, щоб була можливість зрозуміти, який провід відповідає якому на початку та в кінці кабельної лінії.

Фазна ізоляція таких електропроводів може відрізнятися за кольором, тоді маркування називається колірним. Другий варіант маркування: цифровий. Жили при цьому нумеруються. Який спосіб обере виробник – залежить від можливостей його виробничого обладнання для маркування.

Маркування кабелів та проводів: нанесення інформації на виріб

Деякі провідникові вироби дуже схожі між собою зовні. Особливо це стосується різних варіантів електропровідника: ВВГ, ВВГнгд – практично візуально не помітні.

Щоб споживач міг ідентифікувати товар, виробники наносять на зовнішнє покриття електропроводу інформацію: якщо Ви уважно розглянете продукцію, то помітите, що через рівні проміжки на неї нанесена абревіатура, а іноді назва заводу-виробника, рік випуску.

На сьогоднішній день виробники можуть самі визначати повноту нанесення даних на свій продукт: це визначається їх можливістю та встановлюється у Технічних умовах, якими вони користуються.

На сайті УкрПровід Ви можете детальніше ознайомитись з характеристиками товарних позицій на відповідних сторінках. Якщо у Вас виникли запитання, Ви можете звернутися до наших співробітників. Крім того, наші менеджери допоможуть Вам купити кабель, який Вас зацікавив, а також необхідні комплектуючі.

Наші телефони: 044-338-41-08, 067-281-27-01, 050-295-69-71, 093-158-74-41.