Як оцінити якість кабелю самостійно

За абсолютно різних обставин майже всім хоча б іноді доводиться купувати електричний кабель. Як і будь-який товар, кабель може бути більш або менш якісним. Тому ніколи не завадить при покупці провести самостійну експрес-оцінку якості кабелю, який ми маємо намір придбати, щоб звести до мінімуму можливість придбання низькоякісного товару…

… А особливо якщо вирішено купувати кабель маловідомого виробника та/або за «соціальною» ціною, та ще й у маленькому господарському магазинчику. Але якщо кабель авторитетного виробника купується в знаменитій торговій точці, то оцінити якість самостійно теж буде абсолютно не зайвим – адже, наприклад, не можна виключати попадання в руки покупця пошкодженого екземпляра.

Аксіома: неякісний кабель небезпечний
Експлуатувати неякісний електричний кабель небезпечно для життя та здоров’я. Навіть при правильному проєкті та монтажі проводки електричний кабель низької якості має ризик перегрітися та/або стати причиною короткого замикання, що тотожно пожежі.

Чому ми змушені перевіряти?
Є безліч причин, через які у продажу з’являється неякісний кабель. Справа в основному у виробниках: від їхнього банального бажання знизити собівартість до тимчасової нездатності виробляти продукцію належної якості. Трапляються і пошкодження під час транспортування або при неправильному зберіганні. Іноді справа у продавці та його намірі продати не той товар, який запитує покупець.

Експертиза

Проблеми якості кабелю можуть бути пов’язані або з струмопровідною жилою або з ізоляцією. Або з усіма складовими одразу – теж не виключено.

Корисна практика
Як відомо, “все пізнається в порівнянні”. Тому, вирушаючи за покупкою, добре мати при собі «еталон» – фрагмент кабелю, якість якого гарантовано висока, а параметри точно відповідають запитуваним. Порівнюючи «еталон» і кабель, можна зрозуміти багато.

— Жили

Небезпека неякісних жил.
Майже будь-які махінації з якістю жил призводять до того, що знижується пропускна здатність кабелю струму. Наприклад, купуємо кабель з розрахунком на 10А, а насправді вже за 6-8А він починає грітися через якість жили. Вводячи його в експлуатацію, отримуємо синдром регулярного перегріву і, як наслідок, пожежонебезпечну ситуацію.

Експрес-експертиза

Дуже поширена ситуація, коли діаметр жили менший за заявлений. Для виробника – нечесна економія матеріалу, а для покупця – ризик «за струмом». Справа в тому, що чим менший діаметр жили, тим менший струм вона здатна пропускати. Тому завжди слід переконуватися, що діаметр жили точно відповідає вказаному на упаковці. Тут на допомогу прийде штангенциркуль або мікрометр, який можна спеціально брати з собою або не соромлячись попросити у продавців.

Ще одна поширена фальсифікація – не мудруючи, лукаво видавати алюмінієвий кабель за мідний. А іноді навіть використовуються не електротехнічні метали. Покупець, який точно знає, який матеріал йому необхідний і який колір має його матеріал, зможе розпізнати підробку: необхідно зняти ізоляцію та оцінити колір жили. Але навіть за відповідного кольору наявність видимих ​​неоднорідностей і вкраплень, і навіть відсутність світлових відблисків видає або неякісний метал, або взагалі електротехнічний матеріал.

Але зняти ізоляцію – це ще не все. Потрібно обов’язково побачити жилу в поперечному розрізі, і ось чому. По-перше, недосвідченому покупцю можуть спробувати продати кабель з алюмінієвим сердечником, обгорнутим мідною смугою, видаючи його за мідний. По-друге, у розрізі жила також має бути однорідною та блискучою.

І ще одне важливе випробування на міцність у екстремальних умовах. Кабель з якісного алюмінію здатний повинен бути здатний витримати від 8 подвійних перегинів у руках покупця, та якщо з міді – від 30 перегинів. Якщо «game over» настав передчасно, якість жили не відповідає належному. Обов’язково перевірте механічні властивості кабелю в такий спосіб. Плюс зважте на те, що він не повинен пружинити!

— Ізоляція

Небезпека неякісної ізоляції
Що нижча якість ізоляції, то легше її порушити і тим раніше вона зруйнується навіть без стороннього втручання. А найменші руйнування загрожують банальними, але надто небезпечними короткими замиканнями. Крім того, якістю ізоляції, як і якістю жил, визначається довговічність як жил, так і ізоляції.

Експрес-експертиза

Звичайно, без належного рівня професіоналізму (іноді навіть без експертизи) не вдасться виявити ситуацію, коли ізоляція виконується з непридатного поліетилену, що відбивається на довговічності.
Проте провести первинну оцінку якості можна і потрібно. Причому в два етапи: спочатку на око, а потім запропонувати їй екстрим у вигляді механічних впливів.

На око можна побачити, що вона надто тонка та/або нееластична. Крім того, око має чітко і ясно побачити маркування кабелю, яке наносять на ізоляцію. У кабелю належної якості воно не змивається і не стирається. А якщо найменший «екстрим» у вигляді згинання та розтягування відразу ж утворює діри в ізоляції, то останню слід з жалем визнати неякісною.

До речі, і тут не варто забувати про хорошу практику – еталонний відрізок кабелю.

Такі первинні операції, які у «польових умовах» дозволять розпізнати будь-який брутальний фальсифікат і в більшості випадків – витонченішу «халтуру». Таким чином, покупець з великою ймовірністю убережеться від придбання неякісного кабелю, який є небезпечним для життя і здоров’я. Але щоб не мати жодної краплі сумніву в безпеці кабелю, бажано віддавати переваги продукції відомих марок і довіряти перевірку якості професійним електрикам.

Якщо у Вас виникли запитання, Ви можете звернутися до наших співробітників. Вони допоможуть підібрати аналог або підкажуть, що Вам необхідно. Крім того, наші менеджери допоможуть Вам купити кабель, який Вас зацікавив, а також необхідні комплектуючі. Наші телефони: 044-338-41-08, 067-281-27-01, 050-295-69-71, 093-158-74-41.

Вам також може бути цікаво: