Електропроводка у лазні

Навіть у сучасному високотехнологічному світі є місце для старовинних традицій. До таких споконвічних обрядів можна віднести і російську лазню. Звичайно, в ході технічної революції та розвитку нашої цивілізації сам зовнішній вигляд і влаштування лазні пізнали безліч удосконалень та змін, але сенс цієї традиції завжди залишався незмінним. Якщо раніше для освітлення тут використовувалися вікна або гасові лампи, то тепер електричне освітлення стало необхідним елементом лазні. Як провести електропроводку у лазні та яких основних правил варто дотримуватися? Про це далі.

Оскільки зазвичай російські лазні будуються з бруса, слід враховувати особливості прокладання електропроводки в дерев’яних спорудах. Крім того, вологість у таких приміщеннях (особливо у так званих парилках) завжди дуже висока. Щоб зробити похід у баню приємним, а головне безпечним, при монтажі електропроводки слід дотримуватися наступних рекомендацій.

1. Якщо лазня є окремою спорудою, туди необхідно провести окрему лінію від основного щита на ділянці. Така лінія має бути захищена окремим автоматом. Провести електрику в лазню можна як повітрям, і під землею. У будь-якому випадку слід враховувати особливості розташування будівлі та ділянки в цілому. Найпростіше провести електрику повітрям. Якщо відстань до лазні становить понад 25м, то необхідно встановити проміжну опору для лінії.

З міркувань безпеки висота прокладання кабелю над ділянкою має бути не менше 3-3,5м. При цьому ідеальним варіантом буде використання дроту СІП. Розрахунок перетину дроту проводиться виходячи з навантаження та виду підключення: одно- або трифазного. Однак СІП досить важко зігнути, тому для безпосереднього підключення до автомата доведеться використовувати проводи іншої марки.

Іноді найкращим рішенням буде проведення кабелю в землі: такий спосіб безпечніший і естетично привабливий. Кабель у землі прокладається в траншеї глибиною 70 см. У цьому випадку краще використовувати броньований мідний кабель ВБбШв. Кабель без броні, (ВВГ) вимагає додаткового захисту, тому прокладається виключно в трубах, із захисним прошарком із піску.

Якщо ж лазня розташовується в прибудові до основної будівлі, провести проводку туди можна відкрито в гофротрубі або приховати в її в штробі.

2. Установка окремого щитка в лазні передбачає монтаж необхідної кількості автоматів та ПЗВ. Сам щиток встановлюють у доступному прохолодному та добре провітрюваному місці, наприклад у прибаннику. Розташування поруч із вікном буде корисним при подальшому обслуговуванні щитка. Обов’язковою умовою є блискавкозахист або заземлення.

3. Виконання проводки в лазні рекомендується за допомогою мідного кабеля, гарним варіантом може стати провід з подвійною ізоляцією марки ПВС. Розведення від щитка до розеток та вимикачів проводиться лише цільними шматками. При прокладанні електропроводки відкритим способом обов’язково використовувати спеціальні короби або гофротруби. Розміщення розеток або з’єднань кабелю у приміщеннях із підвищеною температурою та вологістю заборонено! Найкраще планувати вимикачі та розетки у передбаннику чи кімнаті відпочинку. З’єднання кабелів у такому випадку можливе за допомогою спайки.

4. Вибір світильників для лазні також є відповідальним завданням. Перевагу слід віддати вологозахищеним світильникам класу IP-44 зі скла з металевим корпусом. При цьому слід розраховувати на використання ламп потужністю до 75 Вт. Освітлювальні прилади рекомендується встановлювати не на стелі, а на стінах: температура там значно нижча. А вимикачі та розетки з класом захисту IP 65, як уже говорилося вище, краще винести за межі парилки. Крім того, розетки мають бути захищені спеціальними кришками.

Виходячи з незвичайних умов усередині приміщення, монтаж електропроводки в лазні є дуже відповідальним завданням. Воно вимагає точного дотримання правил ПУЕ та професійного підходу до виконання. Не забувайте, що лазня – не тільки лише місце відпочинку, та й пожежонебезпечний об’єкт.

 

Вам также может быть интересно: