ЕЛЕКТРОПРОВОДКА СВОЇМИ РУКАМИ

Електрика пройшла свій життєвий шлях від лякаючого елемента до життєво необхідного побутового чинника. З кожним роком змінювалися і з’являлися нові електроприлади, все для того, щоб наше життя стало комфортнішим.

Коефіцієнт електрифікації в наші дні постійно зростає. Ми купуємо різні гаджети, додаткові телевізори, мікрохвильову піч, електричний чайник, пральну машину, а електропроводку не міняємо. Замість того, щоб зробити додаткову електрифікацію будинку або квартири, часто люди просто використовують розгалужувачі і подовжувачі, даремно вважаючи, що вони витримають всі потреби, що посилюються. Тому, для того, щоб збільшити «потужність» будинку та знизити Ваші витрати на додаткових працівників, ми поговоримо сьогодні про монтаж електропроводки власноруч.

Таке відношення може призвести як до займання проводки, так і до пошкодження побутової техніки. Саме так приходять у непридатність життєво важливі джерела харчування. Тому варто задуматися не лише про оновлення елементів електросистеми, а саме розеток та провідників, а й про посилення їхньої потужності.

Найбільш вдалим періодом збільшення електричної потужності системи є ремонт. Під час ремонту не буде зайвим підрахувати загальну потужність споживання електрики усіма електроприладами, звернути увагу на те, як розставлені розетки та вимикачі, чи добре освітлена кімната. Але, як правило, здобутої освіти середньостатистичного мешканця недостатньо для того, щоб зробити грамотний прорахунок і виконати планування проводки самостійно. У такому разі варто задуматися про звернення до компанії, яка займатиметься цим прорахунком. Фахівці швидко і якісно не тільки розрахують, а й спрогнозують майбутнє зростання електроенергії, що споживається, що буде відразу закладено в проєкт. За даними прорахунків та складанням проєкту Ви можете звернутися до фахівців нашої компанії.

Але що ж робити, якщо грошей на фахівця немає, а електропроводку потрібно все ж таки замінити? Відразу постає питання: як зробити електропроводку своїми руками?
Спробуймо трохи роз’яснити основні питання, що виникають при такій роботі.

Для початку розберемося, з яких елементів складається наша система та якою ми бачимо її надалі.

Як розташувати світильники, вимикачі, розетки

Для початку спробуємо намалювати план нашого відремонтованого приміщення: де будуть знаходитись побутові прилади, яке буде освітлення, як розташувати розетки та вимикачі. Слід врахувати кожний електроприлад, адже нам потрібно буде розрахувати потужність, потрібну нам для життя. У документації на техніку зазвичай вказана споживана потужність. Крім того, варто закласти певний відсоток потужності на майбутнє.

Важливим при проведенні проводки своїми руками є встановлення розеток та вимикачів.

Давайте трохи поговоримо про ці елементи та їх різновиди.

Розетка потрібна для підключення приладів до мережі за допомогою вилки. Така сполука називається штепсельною, а її складові – «мамою», «татом». До складу будь-якої розетки входять контакти, основа, захисний корпус. Подача електроенергії відбувається через контакти. До неї можуть підходити два або три дроти: «фаза» і «нуль» — завжди присутні, а ось із заземленням вже складніше.

Головною характеристикою розеток є потужність, що витримується ними, яка обчислюється множенням напруги на силу струму. Розетки, що використовуються в житлових приміщеннях, зазвичай розраховані на 220-230 В. При цьому розетки старого типу витримують 6,3-10А, а сучасні вже 10-16А. Таким чином, загальна потужність, що витримується старою розеткою, буде 1386Вт, а новою – вже 3520Вт. Крім того, слід також згадати про різну відстань між вихідними контактами старих і нових моделей, і тим, що вони розраховані на різні вилки: у нових вилок діаметр штирків став ширшим.

Також варто зазначити, що розетки можуть містити у собі провідники заземлення, а можуть і не містити. Звичайно, для Вашої безпеки краще вибрати із заземленням. Хоча багато в чому це залежить від електромережі Вашої оселі: якщо в ній не передбачено заземлення, як у багатьох старих спорудах, наявність розетки із заземленням Вас не врятує.

Залежно від структури захисного корпусу бувають вбудованими та накладними. Для вбудованої в стіні необхідно зробити отвір, а накладна кріпиться на поверхню.

У деяких розеток бувають додаткові функції: захисні шторки, кришки, підсвічування, таймер відключення та багато іншого.

Крім силових розеток можуть знадобитися: антенна, телефонна, комп’ютерна.

Вимикачі використовуються для розриву електричного ланцюга. Складаються з рухомих контактів, колодки та захисної кришки. До вимикача підходить лише один кабель – фазовий.

За типом контактів вимикачі бувають:

 • Клавішні
 • Світлорегулятори (димери)

З додаткових функцій, присутніх у вимикачах, можна згадати:

 • Підсвічування
 • Таймер
 • Ударостійкий або вологозахищений захисний корпус

Якщо Ви бажаєте керувати одним світильником з різних місць, Вам знадобиться прохідний вимикач. У таких вимикачів три контакти замість двох.

Відразу на провід монтуються кнопкові (лінійні) вимикачі.

Важливу роль у проведенні планування та ремонту електропроводки своїми руками грають роботи з освітленням. Ось основні правила, дотримання яких допоможе створити правильне освітлення в кімнаті, що дозволить Вам не тільки почуватися комфортно, але і збереже Ваш зір на довгі роки.

 1. Освітленість приміщення не повинна бути меншою за 15Вт на 1м2 для простих ламп розжарювання.
 2. Від нижнього краю світильника, розміщеного на стелі, до підлоги має бути більше 2м.
 3. Спеціальні світильники необхідні в приміщеннях з високим рівнем вологості, наприклад, у ванній кімнаті. Краще використовувати світильники зі ступенем захисту IP щонайменше 54.

Отже, у Вас є план приміщення, де розставлені всі побутові прилади, а також заплановані освітлювальні прилади, розетки та вимикачі.

Уважно перевірте, що жодні з Ваших розеток не перевантажені. Можливо, краще поставити одну додаткову, аніж згодом купувати нову техніку або заново змінювати проводку.

Як запланувати кількість та потужність проводу. Який перетин вибрати

Наступне, з чим Вам потрібно визначитися – це як проводка проходитиме в кімнаті, підходити до електричних точок.

Щоб якісно спланувати та укласти проводку своїми руками, потрібно точно визначити, який тип електропроводки Вам необхідний. Чи збираєтеся Ви робити проводку прихованого або відкритого типу, який із способів проведення електроліній Ви оберете: «шлейф», «зірка» або використовуєте розподільні коробки. Чи застосовуватимете Ви додаткові елементи захисту (кабель-канали, гофротруби, лотки), якщо так, то що саме. Про це, а також основні правила прокладання електропроводки, Ви можете ознайомитися у відповідній статті.

Коли Ви визначилися, де і як проходитиме кабель, настав час вирішити, скільки його потрібно. Знаючи габарити кімнати, а також де проходитиме електролінія, Ви можете виміряти її довжину від точки підключення до точки монтажу елемента електромережі. Не забудьте, що до розетки повинні бути під’єднані «фаза» і «нуль», іноді – заземлення. А до вимикача – лише «фаза». Пам’ятайте, що завжди потрібно запасати в таких електролініях не менше 15%. Це стандартний запас при складанні проєкту електромережі.

Що буде, якщо провести кабельну лінію меншого перетину, ніж потрібно? Такий провідник просто не витримає енергії, що проводиться, і від нагрівання розплавиться. Крім того, можуть спалахнути предмети, що знаходяться поруч, якщо вони легкозаймисті.

Оскільки Ви вже знаєте, яка потужність повинна підходити до кожної електричної точки, можете визначити якого перетину провід Вам потрібен у кожному випадку. Для зручності можете скористатися наведеною нижче таблицею.

Перетин кабелю, мм² Прокладені відкрито Прокладені у трубі
мідь алюміній мідь алюміній
струм, А кВт струм, А кВт струм, А кВт струм, А кВт
220В 380В 220В 380В 220В 380В 220В 380В
0,5 11 2,4
0,75 15 3,3
1,0 17 3,7 6,4 14 3,0 5,3
1,5 23 5,0 8,7 15 3,3 5,7
2,5 30 6,6 11,0 24 5,2 9,1 21 4,6 7,9 16,0 3,5 6,0
4,0 41 9,0 15,0 32 7,0 12,0 27 5,9 10,0 21,0 4,6 7,9
6,0 50 11,0 19,0 39 8,5 14,0 34 7,4 12,0 26,0 5,7 9,8
10,0 80 17,0 30,0 60 13,0 22,0 50 11,0 19,0 38,0 8,3 14,0
16,0 100 22,0 38,0 75 16,0 28,0 80 17,0 30,0 55,0 12,0 20,0
25,0 140 30,0 53,0 105 23,0 39,0 100 22,0 38,0 65,0 14,0 24,0
35,0 170 37,0 64,0 130 28,0 49,0 135 29,0 51,0 75,0 16,0 28,0

Який вибрати провід. З’єднання провідників

Ви вибрали перетин, визначилися з довжиною кабелю, тепер необхідне розуміння, яка марка проводу Вам потрібна. Для домашньої проводки найчастіше беруть ПВ1, ПВ3. Для заземлення добре підійде провід МГ. Для більшої напруги рекомендується використовувати кабель ВВГ. Детальніше ознайомитися з описом кабельно-провідникової продукції можна у відповідній статті.

Укладанння проводки своїми руками не обходиться без потреби у поєднанні між собою проводів. Близько 90% аварійних ситуацій відбувається саме у місцях таких з’єднань. Поставитися до такої роботи потрібно з усією серйозністю, розуміючи, що неправильне з’єднання може, до всього іншого, бути ще й небезпечним.

Ось кілька методів з’єднання провідників:

 1. Термоусадна трубка. Вона надягається на оболонку або ізоляцію провідників і нагрівається. При цьому вона зживається, добре ізолюючи проводи.
 2. Пайка. Досить старомодний прийом з’єднання провідників паяльником з використанням спеціальних припоїв.
 3. Ручна скрутка (найпоширеніший спосіб). Струмопровідні жили, очищені від ізоляції та оболонки, скручуються між собою, місце скручування обмотується ізоляційною стрічкою.
 4. Кабельні стиски. Застосовуються для відгалуження додаткової електролінії від основної без пошкодження головної.
 5. Ізоляція скрутки ковпачком. Оголена частина дротів скручується, ковпачок надівається зверху.
 6. Клемна колодка. Зручна для з’єднання великої кількості проводів.
 7. Нульові шини, клемники. Можна використовувати для з’єднання кількох провідників в одне ціле у розподільних шафах.
 8. Гвинтові затискачі. Це контакти, провідник у яких кріпиться гвинтами.

Яким із цих методів скористатися – вирішувати Вам. Адже це залежить від того, яке саме з’єднання необхідно зробити. Не варто забувати і про фінансову складову: термоусадна трубка зручніша і надійніша за ізоленту, але друга дешевша.

З якими труднощами можна зіткнутися? Техніка безпеки під час проведення електромонтажних робіт. Надання першої допомоги при ударі струмом

Вам варто враховувати, що деякі ремонтні роботи потребують узгодження з РЕМ. Наприклад, якщо Ви плануєте не просто оновити проводку, а збільшити потужність енергії, що подається на об’єкт, Вам обов’язково потрібно узгодити це з Вашими районними електромережами. Без їхнього дозволу Вам доведеться обійтися простою заміною електропроводки.

Варто пам’ятати про те, що робити електропроводку своїми руками може бути небезпечно. Рекомендуємо ознайомитися з деякими простими правилами, які можуть стати Вам у нагоді:

 1. Перевірте наявність струму в оголеному дроті або контакті електроприладу індикатором або мультимером. Пам’ятайте, що навіть у знеструмленому ланцюгу може зберігатися залишковий заряд, особливо якщо такий ланцюг не має заземлення.
 2. Електрика не любить вологу. Йдеться не тільки про банальне правило не торкатися побутових приладів і кабелів мокрими руками, а й про те, щоб з більшою обережністю працювати в приміщеннях з підвищеною вологістю. Крім того, заборонено використовувати воду для гасіння спалаху, якщо воно виникло в електроприладі або проводці.
 3. Використовуйте інструменти та засоби захисту лише якщо вони в хорошому стані.
 4. Не торкайтеся одночасно підключених електроприладів та заземлюючих предметів (труб, батарей опалення тощо).
 5. Перед проведенням робіт бажано вимкнути живлення в системі. Коли такої можливості немає, слід використовувати захисні елементи, наприклад, діелектричні рукавички.

Перш ніж проводити роботи з укладання проводки своїми руками, ознайомтеся самі та розкажіть Вашим близьким, як правильно поводитися при ураженні електричним струмом. Пам’ятайте! Від своєчасної реакції близьких може залежати ваше життя.

Насамперед, слід розірвати контакт між постраждалим і безперервним впливом струму, якщо такий є. Саме цю дію слід зробити першою, оскільки від тривалості впливу струму залежить подальший стан здоров’я потерпілого.

Торкатися потерпілого, який все ще перебуває під впливом електрики, незахищеними руками, і взагалі підходити на відстань витягнутої руки, небезпечно. Найбільш ефективний спосіб: одразу перекрити подачу електроенергії. Якщо це зробити не виходить, слід відкинути людину убік від джерела ураження довгим сухим дерев’яним ціпком. Якщо це неможливо, слід будь-яким гумовим або пластиковим предметом ухопити людину і відтягнути її від джерела струму. Гума та пластик є відмінними діелектриками, але Вам потрібно бути обережними, щоб випадково не торкнутися постраждалого незахищеними ділянками тіла. У крайньому випадку можна перебити кабель живлення за допомогою будь-якого гострого інструменту з ізолюючою ручкою, але сам по собі цей спосіб може бути небезпечним.

Відразу після того, як на потерпілого перестала впливати електрика, викликайте швидку та надавайте першу медичну допомогу. Для цього покладіть його на рівну поверхню на спину. Йому необхідно забезпечити вільний доступ кисню, для чого може знадобитися розстебнути одяг, звільнити ротову порожнину від рідини, що накопичилася. Потерпілому розтирають кінцівки, при можливості дають лікарський засіб: для серця чи заспокійливе. Якщо він непритомний, йому дають понюхати нашатирний спирт. Якщо під рукою такого засобу немає, на постраждалого можна побризкати водою.

Якщо Ви виявили, що у людини ускладнене або відсутнє дихання, пульс невідчутний чи нерівний, не панікуйте. В даному випадку Вам слід надати серйознішу допомогу: штучне дихання і непрямий масаж серця. Пам’ятайте, у такій ситуації не можна піддаватися паніці, постраждалому потрібно, щоб поруч виявилася холоднокровна, зібрана людина, здатна йому допомогти.

Після того, як людина прийде до тями, покладіть її на м’яку підстилку, вкрийте ковдрою, забезпечте їй спокій. По можливості, дайте міцний чай, трохи коньяку чи вина. Якщо людина має опіки, накладіть антисептичні пов’язки.

Навіть якщо людина прийшла до тями і жодних ознак захворювання або травмування не спостерігається, рекомендується її госпіталізація.

Як Ви бачите, зробити електропроводку своїми руками – не така вже й проста справа. Крім того, деякі роботи можуть бути небезпечними. Якщо Ви, добре обміркувавши, вирішили, що краще довіритися професіоналам, Ви завжди можете скористатися послугами монтажної бригади УкрПровід. Докладніше про наші послуги Ви можете прочитати тут.