Електробезпека в офісі. Частина 3

Людські фактори

Дотримання правил електробезпеки належить до щоденних обов’язків персоналу офісу. Ця відповідальність лежить на кожному із співробітників. Навіть електропроводка найвищої якості не збереже від серйозних неприємностей при грубому та/або систематичному недотриманні правил електробезпеки.

Людський фактор: Не перевантажувати

Грамотне поводження з електропроводкою передбачає і неприпустимість перевантаження окремих розеток, і всієї мережі. Тобто, не збирати схеми типу «подовжувач в подовжувач» і кожен з них попутно включати прилади і не допускати включення одночасно декількох дуже потужних приладів. Тим більше, якщо проводка не нова, а будівля радянських часів. Може виникнути думка: а навіщо автомати? Адже вони невпинно контролюють, чи все у нас гаразд і готові запобігти неприємностям.

Але, на жаль, ніхто не може гарантувати, що автомат спрацює раніше, ніж почнеться, наприклад, плавлення розетки. Причина не стільки у якості або номіналі автомату, а в особливостях його роботи: миттєве відключення відбувається тільки при дуже різких стрибках струму (а це в основному при коротких замиканнях, при торканні оголеного дроту), а при плавному зростанні потужності (один за іншим приводимо в дію електроприлади) автомат не припиняє постачання протягом деякого часу.

Важливо, що навіть короткочасне навантаження і наступне нагрівання наближає ізоляцію кабелю до руйнування і дедалі ближче стає момент короткого замикання.

Як згадувалося, перевантажити можна навіть проводку, розраховану на значні навантаження. Людський фактор всемогутній, а тому навіть при бездоганній проводці співробітники офісу не повинні втрачати пильності.

Людський фактор: Справність розеток, вилок, вимикачів та мережевих шнурів

Розетки, вилки, вимикачі повинні мати корпус без пошкоджень та тріщин. Нагрівання або іскріння повідомляють про проблеми з пристроєм. Навіть невелике і несистематичне нагрівання є симптомом. Крім того, воно негативно впливає на ізоляцію кабелів, контакти в розетці. Про таку страхітливу ситуацію, як злегка розплавлене гніздо розетки, і згадувати не потрібно. Навіть невелике пошкодження або тріщина є місцем підвищеної небезпеки.

Звісно, ​​може ніколи нічого й не статися. Однак «де тонко, там і рветься»: невдалий збіг обставин — і неприємність станеться саме з тріснутою розеткою або вимикачем.

Ізоляція шнурів обладнання та шнурів переносок повинна також знаходитися в повному порядку, тобто без пошкоджень. Нагрів шнура або, тим більше, іскріння – також симптоми несправності (можливо навіть не шнура, а приладу), яку потрібно усувати якнайшвидше, а несправне обладнання вилучати з експлуатації.

Людський фактор: Стан проводки

Проводка може бути прокладена відкритим або прихованим способом. Найчастіше зустрічається прихована проводка. Також застосовується спосіб монтажу, при якому кабель укладається в короби та кріпиться поверх штукатурки. Найчастіше короткі замикання відбуваються саме усередині стін. Причина – ізоляція віком у кілька десятків років, недоліки при монтажі, поганий контакт у з’єднаннях. Ізоляція псується від систематичних навантажень проводки.

До речі, при прихованій проводці під час свердління стін завжди слід перевіряти наявність кабелю в місці передбачуваного отвору та поблизу: інакше можлива дуже неприємна зустріч із кабелем під напругою.

Людський фактор: Найпростіші правила

Оскільки електроприлади оточують людину з моменту її народження, про базові правила безпечного поводження з ними повідомляється змалку. Тоді їх формулюють у категоріях «пальців та розеток», а якщо виражатися мовою «для дорослих», то вийде приблизно таке:
1) не залишати техніку без нагляду;
2) не накривати корпуси нагрівальних приладів і не перекривати вентиляцію приладів, які цього вимагають;
3) не допускати контакту приладів, фурнітури та кабелів з водою та вологими руками;
4) не розбирати прилади та не проводити електромонтажні роботи при включеному живленні;
5) не виконувати ремонт обладнання самостійно за відсутності належної кваліфікації;
6) не допускати експлуатації несправних приладів.
Ці правила цілком можна віднести до найочевидніших правил безпеки. Залишається лише одна проблема – щоб ця всім відома теорія неодмінно знаходила втілення практично.

ВАЖЛИВО!

Кількість експлуатованого електроустаткування

Воно має відповідати можливостям електропроводки. Найчастіше небезпечно експлуатувати одночасно два обігрівачі та 4 комп’ютери у приміщенні старого фонду. Має бути баланс між можливостями проводки та використовуваним обладнанням. Інакше перенавантаження з наслідками неминуче.

Чинник статики: Статична електрика

Бувають ситуації, коли торкаючись чогось, можна відчути легкий удар струмом. Явище буденне, але досить небезпечне. При роботі з легкозаймистими рідинами невеликий статичний заряд може призвести до самозаймання.

Що ж до звичайного офісу, то тут статика здатна завдати відчутних неприємностей. Не дарма вона виділена в окремий фактор, що впливає на електробезпеку.

Кожен офіс сповнений статичними «електрогенераторами». У їхній ролі виступають комп’ютери та будь-які інші електроприлади: при роботі вони створюють електростатичні поля. Тому заряджаються насамперед корпуси цих електроприладів та інші предмети неподалік, а також незліченні частинки пилу. За рахунок своєї кількості ці “малюки” є головними розповсюджувачами заряду у кімнаті.

З іншого боку, сама людина – носій порівняно потужного заряду. Заряд на тілі утворюється від тертя одягу про тіло, від контакту взуття та синтетичного підлогового покриття, від контакту із зарядженими приладами. Ефект зарядженого тіла посилюється, якщо підошва у взуття виконана з непроводячого матеріалу . І ще один серйозний момент: повітря з низькою вологістю, що додатково підсушується обігрівачами і кондиціонерами, ідеально сприяє утворенню статичних зарядів.

Тепер про відчутні неприємності. Важко уявити, щоб статика призвела до спалаху або сильного удару струмом у звичайному офісі, але вивести з ладу електронну техніку вона здатна. Здатна і доставити неприємні відчуття в момент, коли статична електрика залишає організм через руки. Відомі випадки, коли людина торкалась комп’ютерної миші, не знаючи про наявність заряду на руках. Заряд через «мишачий» шнур перебігав на материнську плату. І відбувалося, здавалося б, неймовірне: материнська плата виходила з ладу через стрибок напруги на контактах. А людина виходила з рівноваги: ​​удар струмом сам по собі малоприємний, а вихід техніки з ладу тим більше не приносив задоволення. Таким шляхом може зіпсуватися телефон, плеєр, фотоапарат. Вчені ведуть дослідження про шкідливість постійного впливу статичної електрики для здоров’я.

Статики не можна уникнути, оскільки закони фізики єдині для всіх. Але від неї можна і потрібно захищатись

Чудовий елемент сучасної електропроводки, вже згаданий вище добрим словом, – заземлення – безболісно виводить частину статичних зарядів із приміщення. Проте цього замало. Необхідні дії для захисту від статики – боротьба із сухістю повітря та видалення пилу. Комплекс необхідних заходів: вологе прибирання та провітрювання – чим частіше, тим краще. Доречним буде зволоження повітря будь-яким способом: зволожувачі, відкриті ємності з водою (особливо біля обігрівальних приладів). Допоможе боротися зі статикою натуральний одяг та натуральне покриття для підлоги.

Непередбачені обставини

Напруга має право на деяку нестабільність. А саме: у мережі має бути від 209 до 231В, у крайньому випадку норми допускають від 198 до 242В. Проте непередбачені стрибки трапляються. Можуть бути викликані блискавкою, але часто походять від процесів в електромережах: наприклад, різні переконфігурації на повітряних лініях, трансформаторних підстанціях. Стрибки в мережі можуть призвести до перегорання електроприладів, а у важких випадках – до займання (якщо напруга стрибає до занадто високої). Але й від цього існує протиотрута: порівняно новий для наших країв тип захисту – обмежувач перенапруги (OVR). При ударі блискавки або іншій обставині, що призвела до стрибка, OVR врятує від безповоротної втрати дорогої техніки, майна та не менш дорогого здоров’я.

Отже, сучасна офісна електропроводка є першочерговим моментом, який практично зводить нанівець ймовірність виникнення аварійної ситуації, що загрожує пожежею, електротравмою, виходом техніки з ладу.

Таким чином, офіс із сучасною електричною проводкою – не розкіш, а необхідність, яка зведе до нуля багато ризиків, які несе в собі експлуатація електричних приладів та покращить умови роботи в офісі. Адже комфорт в офісі переважно залежить від зручності користування електричним обладнанням (насамперед комп’ютерами).

Проте якісна сучасна проводка – не привід послаблювати правила електробезпеки. Їхнє знання та виконання співробітниками офісу вкрай необхідне. Найкраща проводка не вбереже від наслідків банальної зневаги до правил. Але, кажучи по секрету, зменшить спокусу ці правила порушити. Наприклад, завдяки хорошому опаленню та теплоізоляції зникне необхідність використовувати електричні обігрівачі. Завдяки достатній кількості розеток зникне потреба включити п’ять приладів в гніздо або зібрати гірлянду з подовжувачів.

З іншого боку, при старій проводці правила електробезпеки стають ще суворішими і персоналу на чолі з керівництвом необхідно проявляти особливу пильність: як можна уважніше стежити за станом приладів і всіляко запобігати можливим перенавантаженням. У такій ситуації про особливу комфортність роботи складно говорити, як, відповідно, і про особливу продуктивність. На цьому тлі резонно помітити, що фінансові вкладення в електропроводку дуже виправдані.

Характерна офісна “хвороба” – висока активність статичної електрики. Захищатися від неї необхідно, причому, крім наявності заземлення та людського фактора, важливу роль відіграє регулярне вологе прибирання, також виступаючи правилом безпеки. Тому для офісу постулат «чистота – запорука здоров’я» набуває ширшого сенсу.