Електробезпека в офісі. Частина 2

Фактор проводки

Що потрібно враховувати в офісній електропроводці?

Потрібно констатувати, що якість електропроводки має першочерговий вплив на рівень безпеки. Крім того, що сучасна якісна проводка забезпечує комфортну експлуатацію електроприладів, у деяких випадках вона здатна запобігти можливим наслідкам аварійних ситуацій, пов’язаних з недотриманням правил безпеки або з непередбаченими явищами: ударами блискавки, аваріями на підстанціях та помилками електриків. Далі розглянемо характеристики електропроводки та проаналізуємо їх з погляду безпеки.

Фактор проводки: розрахункова потужність

Електропроводку характеризує розрахункова потужність. Вона показує, скільки приладів та якої потужності кабельна система здатна одночасно забезпечити електроенергією. Цим параметром проводка наділяється при “народженні” і з віком він має звичай знижуватися. Електропроводка виконується з кабелю, що відповідає запланованій потужності. Чим більша потужність – тим більшого діаметра кабель необхідний. Мідний кабель набагато кращий за алюмінієвий.

Ще кілька десятків років тому поняття «офіс» не існувало, а електропостачання монтували на алюмінієвому кабелі з розрахунком, що кожен кабінет споживатиме близько 4 кВт електроенергії. Перетин вхідного кабелю становив 2-2,5 кв.мм. Проте про комп’ютери, принтери та електрочайники та кондиціонери тоді й не чули…

Але якщо в офісі включити одночасно, припустимо, п’ять комп’ютерів і електрочайник, то сумарне навантаження на електромережу складе вже більше 4 кВт. Виходить, що перевантажити проводку двадцятирічної давності не складно. Тоді проблеми або в офісі, або у всій будівлі неминуче прийдуть, особливо при регулярності перевантажень.

Інша справа – будинки з новою проводкою. Тобто або сучасні бізнес-центри, або будинки старого фонду після капремонту. Проводка проєктується з розрахунку не менше 10 кВт на офіс, виконується надійним мідним кабелем крупного перетину – від 2,5 кв.мм. на одну лише розеточну лінію, а вхідний кабель досягає 10 кв.мм. Тут перевантаження вже менш ймовірні, проте можливі або з необережності, або з некомпетентності.

А навантаження спричинить або займання, або черговий удар по «здоров’ю» кабелю. Коротке замикання змусить чекати на себе зовсім недовго.

Фактор проводки: кількість розеток

Кількість та розташування розеток проводка теж отримує при “народженні”. Переконфігурації цілком можливі, але дещо проблематичні.

Необхідно пам’ятати, що подовжувачі та трійники дають лише додаткові контакти, а не додаткову потужність. Тому користуватись ними потрібно дуже обережно.

Фактор проводки: заземлення

Ось дуже прикра неприємність, яка може чекати офісного співробітника. Нічого не підозрююча людина, яка має намір скористатися послугами, скажімо, комп’ютера або мікрохвильової печі (будь-якого приладу з металевим корпусом), може зовсім несподіванно отримати здачі неслабким ударом струму від корпусу цього самого приладу. Так буває через неполадки у внутрішній електропроводці. Наприклад, через пробій або плавлення ізоляції дроту, що знаходиться усередині. Волею долі ділянка оголеного дроту може торкнутися корпусу приладу і, звичайно, зарядити його.

Неприємність може статися, якщо торкнутися корпусу ПК та батареї одночасно. Абсолютно безвинний жест, але струмом вдарити може, оскільки між цими двома навіть цілком справними приладами не виключена наявність напруги. Не вдаючись у її походження, скажемо, що всього перерахованого вище можна уникнути завдяки наявності заземлення. Система відведе надмірну напругу в землю. До речі, вилки та проведення сучасних приладів розраховані на заземлювальний кабель. Справа за монтажем самої системи.

Ідеальний варіант для офісу – наявність у будівлі електропроводки із централізованим заземленням. Інше рішення – індивідуальне заземлення окремого офісу. Кожен з варіантів вимагає вкладень, але для електробезпеки варто піти на витрати, пов’язані з монтажем професійного заземлення.

Фактор проводки: від автовимикача та ПЗВ до дифзахисту

Підстраховка та необхідність одночасно. Ці пристрої займають приблизно те саме місце в системі електропостачання, що і подушки та ремені безпеки в автомобілі. Доводити їх до спрацьовування не хоче ніхто, але у разі виникнення небезпеки вони вірно послугують відповідно своїх обов’язків.

Автоматичний вимикач запобігає займанню при короткому замиканні та перевантаженні, відключаючи електропостачання доти, доки небезпечна ситуація не буде ліквідована. Щоб автомат забезпечував необхідний захист, необхідно розумно вибрати його номінал – тобто максимальний струм, при якому автомат припиняє електропостачання. Номінал безпосередньо залежить стану проводки.

ПЗВ – пристрої захисного відключення. Крім короткого замикання захищають людину від удару струмом при дотиканні до провідника. Особливо показано за відсутності заземлення. У порівнянні з автовимикачем є ефективнішим засобом захисту.

Диференціальний вимикач поєднує в собі властивості автовимикача та ПЗВ. В одному корпусі зібрана функціональність обох перелічених вище приладів. Дифвимикач – комплексний захист людей, електрообладнання та електропроводки.

Завдання вибору та розміщення даного обладнання дуже відповідальне, воно вирішується при проєктуванні або реконструкції електропроводки кваліфікованими фахівцями.

Знаючи про можливості та стан електропроводки, необхідно чудово уявляти, скільки і які прилади можуть працювати одночасно. Чим краща якість проводки – тим комфортніше робота, тим безпечніша обстановка в офісі.

Останню частину статті читайте тут.