Електробезпека в офісі. Частина 1

Електрообладнання у будь-якому офісі – невід’ємна його частина. Проте не можна приховати те, що електрика є двуликою. Будучи частиною життя та бізнесу, водночас несе серйозну небезпеку для людей та матеріальних цінностей. Благо, що на сьогоднішній день існує безліч способів звести «електроризики» до нуля. Про те, як дружити з «доброю» електрикою та убезпечити офіс від її сердитого двійника, йтиметься у статті.

Роль електрики переоцінити важко. І навіть набагато складніше, ніж роль Інтернету. Без 220 вольт у розетці навіть перебування висококласного професіонала на робочому місці практично безглуздо. У сучасному офісі експлуатується ціла армія електроприладів: обчислювальна техніка, організаційна техніка, кліматична техніка та навіть побутова техніка. Іноді є і спеціальне обладнання: наприклад, міні-АТС.

Ненажерливі споживачі електрики – всілякі освітлювальні «гаджети», а без них не буде жодної справи. Виходить, що на одних електроприладах виконується робота, іншими електроприладами забезпечуються умови роботи. Електрика – друг та діловий партнер.

Але трапляються випадки, коли 220В, здавалося б, давно приручені, виходять з-під контролю людини і завдають їй шкоди. Підступність у тому, що сам електричний струм неможливо побачити та почути. А наслідки гніву електричного Бога вельми сумні: займання, удари струмом (електротравми) та вихід із ладу обладнання.

Що може статися?

Займання

Попередник пожежі. Найбільш поширені причини пожеж в офісах так чи інакше пов’язані з електрикою: це неполадки у проводці, і несправні електроприлади, прилади, що залишилися без спостереження.

А вся справа в тому, що електричний струм має чудову здатність виділяти тепло під час проходження по провіднику. Саме завдяки цьому чудодійному явищу працюють електроплити, електрочайники, обігрівачі.

Але коли на таких приладах тепла стає більше, ніж потрібно, не виключена ймовірність спалаху. А буває і так, що розетка, подовжувач або ділянка проводу уявляють себе нагрівальним приладом. В наявності потенційне джерело займання, яке підлягає негайному відстороненню від експлуатації та ремонту.

Найчастіше причиною займання та пожежі стає коротке замикання. Відбувається при зіткненні між собою двох проводів, один із яких – фаза, а другий – нуль. Втім, саме так сусідствують жили електричного кабелю. Дотик відбувається при руйнуванні ізоляції. А ось до руйнування ізоляції призводить цілий караван причин: поважний вік ізоляції, піддавання проводу тривалій тепловій дії, пролягання кабелю в зоні вогкості, механічне пошкодження ізоляції. При короткому замиканні перегрів проводів, що контактують, відбувається блискавично швидко.

Займання може відбуватися внаслідок перевантаження проводки та розеток. Перевантаження – це ситуація, коли одночасно вмикається більше електричних приладів, ніж здатна обслужити проводка. При перевантаженні відбувається нагрівання жил електричного кабелю. Якщо нагрівання сильне, то можливе плавлення ізоляції і подальше коротке замикання з наслідками. Але навіть будь-яке слабке нагрівання шкідливе для ізоляції, оскільки призводить до повільного її руйнування. А це ще один крок на шляху до короткого замикання.

Якщо ж перевантажувати розетки – тобто, включати в одне гніздо через подовжувач, наприклад, чайник, комп’ютер і принтер одночасно – то на додаток до шансів заробити пошкодження кабелю є великі шанси на плавлення розетки і пошкодження вилок … На жаль, в такому випадку займання не змусить себе довго чекати. Коротке замикання та перевантаження – речі, яких найбільше боїться проводка. Ті речі, які не можна допускати.

Удар струмом

Удар відбувається, коли тіло людини замінює провід на шляху електроструму. Це, зазвичай, результат дотику до предмета, що знаходиться під напругою: наприклад, оголений електричний кабель, незаземлений корпус електроприладу. До удару можуть призвести і більш хитромудрі рухи тіла: наприклад, одночасне торкання корпусу системного блоку і радіатора опалення. Уражає і статична електрика. Особливий розгул статики спостерігається саме у офісі.

Удар струмом досить небезпечний для людини. Наслідків для здоров’я – цілий букет, і вони дуже неприємні. Електрострум діє на нервову систему, викликаючи мимовільне скорочення м’язів, за певних умов – дихальних та серцевого. Діє струм і на рідини організму, викликаючи хімічні зміни у крові та лімфі. Протікаючий через організм струм здатний заподіяти електричні опіки шкіри та внутрішніх органів.

Тяжкість наслідків залежить від величини і характеру напруги, від способу контакту з джерелом, від тривалості контакту, від стану і температури тіла в момент удару. Найбільш небезпечним є торкання двома руками металевих предметів, один з яких заряджений: тоді шлях струму лежить через серце. Стан і температура тіла визначають, наскільки зараз воно здатне чинити опір проходженню струму. Найменше обмежує струм волога шкіра, організм у хворобливому стані. І в цьому випадку навіть напруга в 50-60В може бути небезпечною, не кажучи вже про 220В.

Вихід обладнання з ладу
Наслідки залежать від того, яка саме техніка трапиться під руку розсердженим 220В або статиці. Не виключена й пожежа. Але якщо вихід із ладу відбувся тихо і мирно, то, говорячи відверто, це найменш грізна небезпека із можливих. З іншого боку, вартість офісного обладнання може бути дуже високою, функції, які виконує техніка – дуже важливими і навіть унікальними. Не кажучи про інформацію, яка може зберігатися на носіях ПК, що вийшов з ладу. Тому псування офісного обладнання також може обернутися серйозними матеріальними та моральними збитками.

Є й добрі новини!
Небезпеки, якими загрожує електрика, можна запобігти. Для цього є безліч технічних засобів, а також десятиліттями вироблені правила безпечної експлуатації електроприладів та електропроводки. Діло, здавалося б, за малим: серйозним підходом до питання. А за його наявності реально забезпечити високий рівень електробезпеки та налагодити гранично комфортні умови роботи в офісі.

Від чого залежить електробезпека в офісі?

Комфорт експлуатації електроприладів та безпека при роботі в офісі залежать від чотирьох основних факторів:

1) фактор проводки: параметри та стан офісної електропроводки;
2) людський фактор: дотримання правил електробезпеки персоналом офісу;
3) фактор статичної електрики;
4) непередбачувані обставини: удар блискавки, стрибки напруги тощо.

У продовженні статті ми розглянемо, до якого зразку має прагнути безпечна офісна електропроводка, а потім з’ясуємо, до якого зразку має прагнути безпечна поведінка співробітників. Поговоримо і про статичну електрику. І обов’язково з’ясуємо, як боротися із «непередбачуваним».