Електричний кабель для введення в квартиру: перетин має значення

Кабель, яким електрика заходить у квартиру — дуже відповідальна ділянка електропроводки. Саме на цей кабель лягає навантаження від усіх електроприладів, що працюють у приміщенні. Від параметрів ввідного кабелю залежить, скільки приладів та якої потужності може обслужити проводка у приміщенні. Розглянемо ключовий параметр – перетин кабелю та спосіб його вибору.

Діаметр перетину – показник потужності кабелю

Фізичні закони свідчать, що від діаметра перетину провідника залежить максимальна величина струму, який здатний провести крізь себе цей провідник без нагрівання. Якщо спробувати провести струм більше, ніж гранична цифра, це призведе до нагрівання провідника, і чим більший струм і тривалість сеансу, тим вища температура.

Для квартирного абонента сказане інтерпретується наступним чином.

Діаметр перетину кабелю означає максимально припустиму кількість кіловат (кВт), які можна споживати у квартирі. Тобто які і скільки електроприладів можуть працювати одночасно. Чим більший діаметр, тим більше приладів можна використовувати одночасно без жодних побоювань за життя та здоров’я. Теоретично можна «повісити» на кабель і більшу потужність, ніж дозволяє його діаметр. Але в такому разі неминуче нагрівання струмопровідної жили, пошкодження ізоляції, а за ним ефекти перегорання, спалаху… займання.

Тому до вибору перетину ввідного кабелю необхідно підходити з усією серйозністю: адже від нього залежить як безпека, так і зручність експлуатації домашніх електроприладів.

Алгоритм розрахунку перетину

Є відпрацьована схема для обчислення перетину ввідного кабелю, якою користуються при проєктуванні. Вона заснована на постулаті про те, що діаметр перетину ввідного кабелю вибирається в залежності від передбачуваної потужності всіх приладів, що працюють у квартирі.

Етап 1: Інвентаризація

На першому етапі складається список електроприладів, які є у квартирі. Передбачається, яка техніка буде придбана у перспективі та список доповнюється. Припущення, звичайно, краще робити із запасом на довгострокове майбутнє у розумних межах. Кожному з приладів ставиться у відповідність приблизна споживана потужність.

Можна скористатися таблицею, де орієнтовно показаний список типових домашніх електроприладів та його приблизні споживані потужності.

Назва електроприладу Приблизна потужність, Вт Назва електроприладу Приблизна потужність, Вт
телевізор 300 кондиціонер 1500
принтер 500 проточний нагрівач води 5000
комп’ютер 500 бойлер 1500
фен для волосся 1200 дріль 800
праска 1700 перфоратор 1200
електрочайник 1200 електроточило 900
вентилятори 1000 дискова пилка 1300
тостер 800 електрорубанок 900
кавоварка 1000 електролобзик 700
пилосос 1600 шліфувальна машина 1700
обігрівач 1500 циркулярна пилка 2000
СВЧ-піч 1400 компресор 2000
духовка 2000 газонокосарка 1500
електроплита 3000 електрозварювальний апарат 2300
холодильник 600 водяний насос 1000
пральна машина 2500 електромотори 1500
освітлення 2000

Етап 2: Проста арифметика

Далі підраховується сумарна потужність списку. Додається приблизна потужність, необхідна для освітлення – залежно від розмірів квартири, передбачуваної інтенсивності освітлення, передбачуваного типу освітлювальних приладів.

Отримана цифра є оцінкою споживаної потужності в квартирі для того випадку, якщо включені всі прилади одночасно. Однак така ситуація дуже малоймовірна, і тому в електротехніці прийнято вважати, що одночасно включається максимум 75% наявної техніки. І отримана сумарна потужність множиться на коефіцієнт 0,75 а результат береться за основу для обчислення перетину ввідного кабелю.

Етап 3: Логіка та фізика

В даний час жили електричних кабелів виконуються з міді та алюмінію. Існують формульні співвідношення, що пов’язують максимально допустимий струм (і відповідно потужність) для мідного кабелю з діаметром його перетину. Для стандартних перетинів мідного кабелю існують розраховані цифри допустимого струму і максимально допустимої потужності для змінної напруги 220 В і 380 В. Наступна таблиця надає ці цифри у зручному вигляді.

Перетин струмопровідної жили, мм Напруга 220 В Напруга 380 В
струм, А потужність, кВт струм, А потужність, кВ
1,5 19 4,1 16 10,5
2,5 27 5,9 25 16,5
4 38 8,3 30 19,8
6 46 10,1 40 26,4
10 70 15,4 40 33,0
16 85 18,7 75 49,5

Припустимо, що розрахункова потужність усіх приладів становила 12 кВт, і з коефіцієнтом 0,75 — 9 кВт. Виходить, необхідно вибрати кабель, для якого максимально припустима потужність складе не менше 9 кВт. Для напруги 220В необхідний переріз діаметром 6 мм – він здатний пропустити струм 46 А і потужність 10,1 кВт. Для меншого перерізу з таблиці – 4 мм – гранично допустимий струм становить 38 А, а потужність – 8,3 кВт. Це менше, ніж необхідно, тому кабель такого перетину не підійде і слід зупинитися на 6-міліметровому перетині.

Якщо ж вибрати кабель більшого перетину, ніж необхідно, це забезпечить гарний запас на майбутнє (наприклад, поява нової потужної побутової техніки) і на знос. Однак надто перевищувати розрахункову потужність теж не слід: це позначиться на вартості ввідного кабелю, та й ввідний кабель може виявитися потужнішим за внутрішню електропроводку, що не є розумним і безпечним.

Що ще потрібно

На ввідному кабелі потрібно поставити автомат, якому буде доручено відключати електропостачання у разі наближення струму до максимально допустимої позначки. Номінал автомата вибирається трохи менше, ніж максимально припустимий струм через вхідний кабель: таким шляхом забезпечується додатковий рівень захисту. У цьому прикладі слід ставити автомат на 40А.

Отже, параметри ввідного кабелю вимагають уважного вибору. Помилки загрожують, наприклад, ситуацією «пляшкової шийки» – коли вся домашня електропроводка досить потужна, зате вхідний кабель не здатний забезпечувати необхідну потужність. Діаметр перетину ввідного кабелю вибирається з урахуванням сумарної потужності електроприладів, які експлуатуватимуться у приміщенні. Для того, щоб усі нюанси були враховані і ввідний кабель служив довгі роки без усіляких НП, краще довірити реконструкцію електропроводки професійним електрикам.